Στο πλαίσιο του προγράμματος “Εγώ κι εσύ μαζί – Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα” συμμετέχουμε σε πρόγραμμα συλλογής συγκεκριμένων ειδών ιματισμού με σκοπό την στήριξη των ασυνόδευτων ανήλικων προσφύγων. Η δράση αποτελεί συνέχεια της επίσκεψης μας στο κέντρο κράτησης της Αμυγδαλέζας.

Πιο συγκεκριμένα, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β? Αθήνας, και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Β? Αθήνας και Πειραιά, μέσω των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με την Διεύθυνση Ψυχικής Υγείας του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού και τη Διεθνή Αμνηστία, στο πλαίσιο στήριξης των δράσεων αλληλεγγύης προς τους ασυνόδευτους ανήλικους πρόσφυγες που διαβιούν σε κέντρα στέγασης προσφύγων, ή τελούν σε αστεγία, καλεί τους συναδέλφους στα σχολεία της Δ.Δ.Ε. Β? Αθήνας, σε συνεργασία με τη μαθητική κοινότητα, να συγκεντρώσουν είδη ιματισμού που θα διοχετευθούν στα παιδιά, μέσω της Διεθνούς Αμνηστίας.

Συγκεντρώνουμε αποκλειστικά: Αδιάβροχα, ζεστά μπουφάν, χειμωνιάτικα παπούτσια σε καλή κατάσταση, καθώς και αχρησιμοποίητα εσώρουχα και χειμωνιάτικες κάλτσες για εφήβους (κυρίως για αγόρια) ηλικίας 14-18 ετών. Η συγκέντρωση των ως άνω ειδών θα γίνει από τις 16 έως τις 20 Δεκεμβρίου σε συγκεκριμένα σχολεία της Β΄ Αθήνας, ένα εκ των οποίων είναι και το 5ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας, Κάλβου και Τζαβέλα 2, τηλ.: 210-2773800.

Σας ευχαριστούμε για την προσφορά και συμμετοχή σε αυτή αυτή τη δράση αλληλεγγύης, κι ευχόμαστε καλές γιορτές.

η Διευθύντρια